Maszyny w świecie PDR

 

Patrząc na rozwój w technologii we wszystkich dziedzinach postęp możemy zauważyć również w branży PDR. Popularne od niedawna stały się „maszyny do usuwania wgnieceń”. Pojawiają się również technicy którzy twierdzą że jest to technologia przyszłości i tylko z niej korzystają. Nic bardziej mylnego. Induktor, bo o nim mowa, może posłużyć jako substytut, dodatkowy sprzęt w Naszej walizce. Popularną nazwą funkcjonującą w świecie PDR jest Hotbox która została zaczerpnięta od firmy „Betag Innovation”. Wypuściła ona na rynek maszynę indukcyjną o nazwie T-Hotbox stając się tym samym prekursorem w tej dziedzinie. Przy usuwaniu wgniecenie za pomocą indukcji obowiązują pewne warunki, musi ono posiadać odpowiedni kształt, być usytuowane we właściwym miejscu, wielkość również odgrywa bardzo ważną rolę. Niebezpieczeństwo uszkodzenia lakieru jest bardzo duże, nagrzewając punkt przez zaledwie sekundę jego temperatura rośnie do 200 stopni Celsjusza. Reasumując, niewielki procent uszkodzeń nadaje się do naprawy tą metodą. Istnieją inne zastosowania wyżej wymienionego urządzenia. Przydaje się w momencie gdy następuje rozciągnięcie blachy. Parę lat temu takie uszkodzenia były skazane na blacharza, dziś jesteśmy w stanie sobie poradzić z takimi tematami, w niektórych przypadkach nawet bez wtórnego lakierowania.

Na rynku jest dostępna również inna maszyna niezwykle pomocna przy dużych uszkodzeniach. Big dent machine działa bardzo podobnie do blacharskiego spotera. Po przez delikatne obkurczanie blachy jesteśmy w stanie zniwelować nadmiar materiału, a co za tym idzie pozbyć się „klikającego” miejsca. Przy obsłudze tego urządzenia również musimy zachować szczególną ostrożność, nie ma miejsca na pomyłki, a najmniejszy błąd może doprowadzić do przypalenia lakieru.

Maszyny w świecie PDR

Hot BOX

Przewagą spotera do wgnieceń nad induktorem jest cena oraz możliwość pracy przy aluminium. Oczywiście induktor też może współpracować z aluminium jednak wymaga to dodatkowych akcesoriów bądź maszyny przygotowanej do napraw na lekkim stopie metali. Wyższość Hotboxa przejawia się w usuwaniu małych wgnieceń bez użycia dodatkowych narzędzi.

 

Posiadam obie maszyny i często z nich korzystam. Big dent pomaga mi przy ogromnych wgnieceniach gdy jest dostęp od wewnętrznej części elementu natomiast Hotbox służy mi w każdym innym przypadku. Należy pamiętać że żadna maszyna nie jest w stanie dorównać umiejętnościom technika, może być jedynie dodatkiem do narzędzi a nie zastępstwem.

Maszyny w świecie PDR

Maszyny w świecie PDR

W internecie spotkamy się ze sporą gamą produktów jednak wszystkie działają na bazie dwóch wyżej wymienionych urządzeń. Patrząc na postępy liczę na szybkie pojawienie się nowych prostszych i bezpieczniejszych technologii.

 


Po gradobiciu dzwoń!

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje wszelkie pytania.
Wykorzystujemy cookies!

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czytaj więcej

Akceptuję
Akceptuję