Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób powstaje grad?

 

Mam kilka informacji które Was zaciekawią. Każdy technik powinien posiadać podstawową wiedzę w tym zakresie ponieważ często bywa tak, że większość pracy technika to usuwanie skutków gradobicia.

Co powoduje wystąpienie gradobicia?

Aby wystąpiły burze gradowe w atmosferze potrzeba kilku warunków.

Wysoko rozwinięte chmury Cumulonimbus. Masywne chmury w kształcie kowadła lub grzyba, widoczne podczas burz, mogą osiągać wysokość do 19000 metrów.

Silne prądy powietrza płynące przez chmury, powszechnie znane jako prąd wstępny. Zawierają cząstki lodu, ponieważ duża liczba kropel wody zamienia się w stały lód w niskich temperaturach na dużych wysokościach.

Ostatni warunek, chmury muszą zawierać wysokie stężenia przechłodzonej ciekłej wody.

Jak powstaje grad?

 

W pierwszym etapie kula gradowa zaczyna jako kropla wody, którą porywa prąd wznoszący wewnątrz chmury. W centrum burzy znajduje się duża liczba innych przechłodzonych cząstek które przywierają do powierzchni kropli, tworząc wokół niej warstwę lodu. Gdy kropla osiąga większą wysokość w obłoku, wchodzi w kontakt z coraz niższą temperaturą. Zarodek kuli gradowej będzie stawał się coraz większy, aż do momentu gdy osiągnie odpowiednią wysokości w prądzie wstępującym.
To nie koniec formowania kuli. Może ją wciągnąć w inny silny prąd wstępujący i pozostać w górnej części chmury. Lód wielkości piłeczki golfowej będzie wymagał prądu wznoszącego płynącego z prędkością około 100 kilometrów na godzinę (km/h), aby utrzymać go w chmurze. Wielkość gradu zmienia się w zależności od czasu spędzanego w otoczeniu przechłodzonych kropel wody, ale ostatecznie grawitacja powoduje, że kula spada na Ziemię.

Podczas tego procesu grad może stawać się znacznie większy. W 2010 roku największa kula gradowa znaleziona w Stanach Zjednoczonych (Vivian, South Dakota) miał 20 cm średnicy,  47 cm w obwodzie i ważył około jednego kilograma. Dokładna prędkość, z jaką spada każda kula, zależy od kilku warunków, takich jak ciężar, tarcie powietrza i kolizje z innymi przedmiotami. Szybkość z jaką może przemieszczać się kamień gradowy sięga nawet 170 kilometrów na godzinę (km/h).

Według statystyk najczęściej oraz największy grad pada między 15 i 19 godziną.

 

Interesujesz się tematyką PDR? Dołącz do naszej grupy na Facebooku

Gradobicie w Polsce

 

W Naszym kraju burze występują najczęścniej od kwietnia do sierpnia (80% wszystkich przypadków), liczba dni burzowych w tym okresie waha się od 15 do 29 dni co stanowi 12% do 24% dni więc można uznać za zjawisko typowe dla tej części roku.

Trafiłem na niezwykle ciekawe badania i uważam że jest to świetna ciekawostka dla techników PDR. Pani Zuzanna Bielec-Bąkowska w pracy „Burze i grady w Polsce” prezentuje wyniki z 25 stacji pogodowych w różnych rejonach polski na przełomie pięćdziesięciu lat (1966 – 2006) z których wynika że najwięcej gradobić występuje w maju bo aż 13 stacji odnotowało maksymalną ilość dni gradowych w ciągu roku, kolejny jest kwiecień – 7 stacji, czerwiec – 4 stacje. Wyjątkiem jest Stacja na Helu gdzie roczne maksimum przypadło na wrzesień. W północno- zachodniej części Polski od lat odnotowuje się dużą liczbę dni gradowych w okresie wiosennym, natomiast idąc na północ statystyki wyrównują się, a także są okresy w których dni gradowych jest więcej w lecie. Biorąc pod uwagę czas i obszar możemy zauważyć, że na północno-zachodnim rejonie polski ilość dni z opadami gradu się zmniejsza, przy czym zwiększa na południowo-wschodnim.

 

 

Gradobicie w Europie

 

Klimatolodzy z Niemiec (Heinz Jürgen Punge i Michael Kunz) opisują w swoich badaniach (Hail observations and hailstorm characteristics in Europe) częstotliwość opadów gradu w różnych krajach, a ich wyniki są zaskakujące. W rankingu to właśnie Polska znajduje się na pierwszym miejscu z dorobkiem 111 dni gradowych na przełomie roku. Drugie miejsce zajmują Czesi (94 dni), ostatnie miejsce na podium należy do Naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech grad pada średnio 90 dni w roku.

Autorzy rankingu stworzyli również mapę dotyczącą maksymalnej wielkości kul gradowych które spadły w poszczególnych krajach.

 

 

Europejski rekord należy do Niemiec. W 1925 roku w Heidgraben miało miejsce potężne gradobicie, szacuje się że bryły lodu spadające z nieba mogły osiągać średnicę 25 cm.

 

 

Gradobicie na Świecie

 

Przypadki z roku 2018 pokazują że nie ma na ziemi miejsca bezpiecznego od gradobicia. Mowa o opadzie które pokryło lodem pustynię w Arabii Saudyjskiej. Także Irak ucierpiał przez burzę gradową,

a filmy z rzeką lodowych kamieni płynącą przez pustynie mają coraz więcej odsłon.

Bardzo ciężko pozyskać jakiekolwiek informacje, statystyki opadów gradu na tle międzynarodowym. Nikt nie prowadzi dokumentów dostępnych dla wszystkich. Warto nadmienić że największa częstotliwość występowania gradobić jest w Stanach Zjednoczonych, co nie znaczy że to właśnie tam występują największe burze gradowe. Prawie codziennie w innym miejscu na ziemi pada grad.

Nie zawsze te zdarzenia pogodowe występują nad miastem, jednak gdy już się to zdarzy na miejscu pojawiamy się my czyli Technicy PDR.

 

 

 


Po gradobiciu dzwoń!

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje wszelkie pytania.
Wykorzystujemy cookies!

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czytaj więcej

Akceptuję
Akceptuję